Vse, kar morate vedeti že pred izdelavo spletne strani


gostovanje spletne strani

Če imate podjetje, je skoraj verjetno, da imate tudi vi na spletu svoje mesto. Spletna stran vam omogoča, da vas lahko spozna širša javnost, s tem pa lahko postanete še bolj prepoznavni in seveda tudi uspešni.

Če svoje spletne strani še nimate in jo v kratkem želite postaviti, potem se boste med drugimi morali dobro pozanimati tudi o tem, kaj je gostovanje spletne strani, domena in registracija domene.

Kaj je gostovanje spletne strani?

Gostovanje spletnih strani najlaže definiramo tako, da rečemo, da gre za najem prostora na spletnem strežniku. Ta ima omogočeno 24-urno delovanje, prav tako tudi povsem nemoten dostop do svetovnega spleta.

Gostovanje spletne strani na svetovnem spletu
Gostovanje spletne strani je povsem nemoten dostop do spletne strani na svetovnem spletu.

Prav vsaka spletna stran namreč potrebuje spletni prostor oziroma gostovanje na strežniku. Prav tako domeno oziroma spletni naslov. Na spletu lahko najdete veliko zanesljivih ponudnikov za omenjeni storitvi. Omogočajo vam veliko brezplačnih dodatkov, ki so dosegljivi preko uporabniške nadzorne plošče ter veljajo za sestavni del izbranega paketa za gostovanje spletne strani.

Kaj vključujejo paketi za gostovanje strani na strežniku?

Paketi za gostovanje spletne strani vključujejo nadzorno ploščo, podatkovno zbirko s spletnim urejevalnikom, spletno pošto, neomejeno število poštnih predalov, zaščito pred nezaželeno pošto, zaščitene mape, podroben statistični prikaz za obiskanost, izdelavo varnostne kopije in še mnogo več.

Na spletu torej lahko preverite različne pakete za spletno gostovanje in se odločite za najprimernejšega ponudnika.

Kaj je registracija domene?

Pri izdelavi spletne strani je izjemnega pomena tudi registracija domene. To pomeni, da morate izbrati ime za domeno in domensko končnico. Kar se tiče domene, se lahko njeno ime navezuje na vaše podjetje oziroma na vašo dejavnost.

  • Ko izberete ime za domeno, pa je treba seveda najprej preveriti, ali je domena sploh še prosta.
  • Ali je domena še prosta oziroma na voljo, pa lahko preverite preko spleta, in sicer s pomočjo posebnih aplikacij.
  • Registriranje domene vključuje tudi izbiro domenske končnice.
  • V tem primeru je prav tako na voljo kar nekaj možnosti.
  • Katera je najboljša domenska končnica, pa vam lahko pomaga izbrati strokovnjak za izdelavo spletne strani.
  • Na spletu pa lahko preverite, katere domenske končnice so najbolj priljubljena izbira pa tudi zakaj.

Kaj je spletni strežnik?

Spletni strežnik ali Web Server je poseben računalniški sistem, ki je namenjen obdelovanju zahteve preko protokola http. Izraz spletni strežnik se seveda lahko nanaša tudi na celotni sistem ali pa posebej za programsko opremo, ki nadzira in sprejema zahteve http.

Spletni strežnik je programska in strojna oprema
Spletni strežnik je programska in strojna oprema, ki uporablja HTTP (Hypertext Transfer Protocol) in druge protokole za odziv na zahteve odjemalcev prek svetovnega spleta. Glavna naloga spletnega strežnika je prikaz vsebine spletne strani s shranjevanjem, obdelavo in dostavo spletnih strani uporabnikom.

Osnovna funkcija, ki jo opravlja spletni strežnik, je shranjevanje, obdelovanje pa tudi pošiljanje spletne strani odjemalcem.

Spletni strežnik in spletni brskalnik

Za delovanje svetovni spletni poleg komunikacijskih povezav potrebuje še spletni strežnik, spletni brskalnik v uporabnikovi napravi in protokol oziroma zbirko dogovorov, ki jih uporabljata ako brskalnik kot strežnik.

Spletni strežnik gosti spletno mesto na internetu
Spletni strežnik je računalnik, ki gosti spletno mesto na internetu. Bskalnik je spletna storitev, ki vam pomaga najti druge spletne strani, kot so Google, Bing, Yahoo ali DuckDuckGo.

Za strežnik na spletu je značilno, da vključuje spletne sestavke, ki sestavljajo spletno stran organizacije, skupine, združenja in podobno. Njegova naloga je torej sprejemati zahteve, ki jih pošljejo brskalniki preko spleta. Brskalnik navadno od spletnega strežnika zahteva neko spletno stran in strežnik vrne zahtevano spletno stran ali pa odgovori, da ta ni na voljo.

Kaj je spletni brskalnik?

Brskalnik pa je označen, da je to program, ki je nameščen v uporabnikovem računalniku. Z njegovo pomočjo lahko uporabniki pošiljajo strežnikom zahteve za določen projekt, na primer za spletno stran, za spletni obrazec, sliko.

Spletni stražnik, v katerem je shranjen objekt, ta objekt pošlje brskalniku, in sicer v obliki html, jpg. Brskalnik nato zazna, za katero vrsto datoteke gre in prikaže samo vsebino. Prav tako izvede uporabnikova dejanja, na primer klik slike, povezave, gumba.

Kaj je protokol http?

Http protokol pa je zbirka dogovorov, ki so povezani z dostopanjem do objektov. Slednji so na voljo v spletnih strežnikih. Brskalnik oziroma odjemalnik pošlje strežniku zahtevo, ki jo strežnik obdela in nato odjemalcu pošlje odgovor.

Najbolj pomembni zadevi, ki ju omenjeni protokol zahteva, sta obliki dveh sporočil – odgovora in zahteve.

Katero strojno opremo potrebuje spletni strežnik?

Pri nakupu strežnika je treba upoštevati številne zadeve. Med pomembnejšimi vprašanji je, katero strojno opremo bo strežnik potreboval za omogočanje zahtevane zmogljivosti. Slednje je predvsem odvisno od primerne velikosti glavnega pomnilnika, zadostnega dimenzioniranja pomnilniških komponent, od števila pa tudi od same zmogljivosti procesorjev in seveda od učinkovitosti matične plošče.

V tem videu boste spoznali programsko in strojno opremo spletnega strežnika.

Če so vaše načrtovanje aplikacije bolj zahtevne, seveda potrebujete močnejši strežniški procesor. Več aplikacij, kot mora naprava procesirati ob istem času, bolj boste morali paziti na število procesorskih jeder.